Burslar

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından üniversitemize ayrılan kontenjanlara göre öğrencilerimize eğitim-öğretim yılı boyunca burs verilmektedir. Ayrıca öğrencilerimiz, kamu ve özel sektör kuruluşları ile birçok dernek, vakıf ve şirket tarafından karşılıklı / karşılıksız olarak verilen burs veya kredi imkânlarından da yararlanabilmektedir.

Üniversitemiz, ihtiyaç sahibi öğrenciler için eğitim- öğretim dönemi içerisinde ortalama 1.000-1.500 kişiye yemek bursu yardımı yapmaktadır. Öğrencilerimize, ihtiyaç durumlarına göre elektronik ortamda seçim yapılarak burs hakkı verilmektedir. Yemek bursu olan öğrencilere günde 1 öğün olmak kaydıyla öğle veya akşam yemeği verilmektedir.

Üniversitemiz ayrıca, "SDÜ Askıda Yemek" sloganı ile başlattığı sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde oluşturduğu uygulama ile ihtiyaç sahibi öğrencilere, ücretsiz yemekhane hizmetlerinden yararlanma imkanı sağlamaktadır. Gönüllü katılımcılarımızın maddi katkıları bir havuzda toplanarak sadece yardıma ihtiyaç duyan öğrencilerimize ‘askıda yemek’ olarak takdim edilmektedir. Detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Tekstil Mühendisliği Bölümü Burs İmkanları

 Tekstil Mühendisliği bölümünü tercih eden öğrencilere burs imkanı;

Burs miktarları;

  • İlk 20 Bin: Asgari Ücret
  • 20 – 50 Bin: Asgari Ücretin %70’i
  • 50 – 80 Bin: Asgari Ücretin %50’si

 Burstan faydalanabilmek için;  

Öğrencinin üniversiteye girişte başarı sıralamasının Tekstil Mühendisliği için ilk 80.000 içerisinde olması, İlk 5 tercihinden birinin Tekstil Mühendisliği olması ve her yıl 4 üzerinden 2,5 (100 üzerinden en az 65) genel not ortalamasına sahip olması gerekmektedir.

Burs, Tekstil ve Hazırgiyim İhracatçı Birlikleri ile Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası tarafından finanse edilmektedir. Tekstil Mühendisliği bursu çalışması Tekstil ve Hazırgiyim İhracatçı Birlikleri ve Türkiye Tekstil İşverenleri Sendikası işbirliğinde, Ticaret Bakanlığımızın onayları, Yükseköğretim Kurumu (YÖK) ile imzalanan İşbirliği Protokolü çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Eğitimleri süresinde eğitim bursundan faydalanan öğrencilerin tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmalarda en az 5 yıl süre ile istihdam edilmesine yardımcı olunacaktır.