Neden Isparta?

Isparta İli, Akdeniz Bölgesi'nin batı bölümünde ve iç kesiminde yer alır. "Göller Bölgesi"nin merkezi konumundadır. İl, 30°20've 31°33' doğu boylamları ile, 37°18' ve 38°30' kuzey enlemleri arasındadır.

Isparta doğudan Konya'nın Beyşehir, Doğanhisar ve Akşehir ilçeleri; kuzeyden Afyon'un Çay, Şuhut, Dinar ve Dazkırı ilçeleri; batıdan Burdur'un Merkez, Ağlasun ve Bucak ilçeleri; güneyden ise Antalya'nın Serik ve Manavgat ilçeleri ile komşudur. İlde Merkez ilçe ile birlikte, Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Şarkikaraağaç, Uluborlu, Yalvaç ve Yenişarbademli olmak üzere 13 ilçe vardır. Merkez ilçeden sonra gelen en büyük ilçe merkezi Yalvaç'tır. En az nüfuslu ilçe ise Yenişarbademli'dir.

İlin yüksek ve engebeli olan toprakları, kuzeydoğudan ve doğudan Sultan Dağları, Beyşehir Gölü, Göl Dağları'nın güney uzantıları, güneyden Antalya Havzası'nın yüksek kesimleri, batıdan ve güneybatıdan Karakuş Dağları, Söğüt Dağları, Burdur Gölü ile Ağlasun ve Bucak yaylaları gibi doğal sınırlarla kuşatılmıştır. Isparta ili toprakları genelde engebeli bir yapıya sahiptir. Yöredeki, yüksekliği 3000 metreyi bulan dağların yanında, ova ve vadi özelliğindeki düzlükler, değişik büyüklükteki tabii göller İlin doğa yapısını belirlemektedir. İlin rakımı 1.050 m. civarındadır.

Isparta Bir Tarih Kentidir: Pek çok önemli, kültür ve tarih mirasının üzerine kurulmuş kent, tarihi ve kültürel dokusu ile gizemli ve etkileyicidir. Antik çağlardan bu yana Sagalassos, Pisidia gibi antik yerleşimler, geçmişe meraklı üniversite öğrencilerinin ilgisini çekmektedir.

Isparta Aktif Doğa Sporları Yapılabilecek Bir Kenttir: Spor ve gençlik birbirinden ayrılmaz iki önemli kavramdır. Üniversite Gençliği Isparta’nın elverişli doğası sayesinde aynı kentte farklı farklı sporları yapma şansını yakalayacaktır. Kent, Davraz’da kayak yapmak, Eğirdir’de yüzmek, yamaç paraşütü yapmak, Antik Kral Yolu’nda yürümek, Yazılı Kanyon’da rafting yapmak için caziptir.

Isparta Coğrafi Konumu ve İklimi ile Avantajlı Bir Kenttir: Güneybatı Anadolu’nun ortasında, İç Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgesi’ne komşu olan kent, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlere otoyollarla ve hava yoluyla kolay ulaşımın sağlandığı bir konumdadır. Bunaltıcı sıcaktan ve dondurucu soğuktan uzak, ılıman iklimi ile de tercih edilebilir bir kenttir.

Isparta Türkiye’nin ve Dünya’nın Gül Kentidir: Isparta, gül ve ürünlerinin Türkiye’deki ve hatta Dünya’daki en önemli pazarıdır. Isparta, öğrencilere gül ve kozmetik alanında önemli kariyer imkânları sunan bir kenttir.

Isparta Yaşanılabilir Kentler Sıralamasında Hep Ön Sıralarda Yer Alan Bir Kenttir: Isparta, bir tarım ve eğitim kentidir. Bu yönüyle meyve ve sebze gibi temel tüketim maddelerinin üretiminde Ülkemizde başı çekmektedir. Daha az harcama yapılarak daha refah bir yaşam sürebileceğiniz, öğrenciye uygun bir kenttir.

Isparta Ulaşım ve Barınma Problemi Yaşamayacağınız Nadir Üniversite Kentlerinden Biridir.